1) Edukacja ekologiczna dla uczniów
Edukacja ekologiczna jest istotnym punktem edukacji obywatelskiej. Młodzi ludzie budują relacje ze środowiskiem naturalnym i uczą się jak w tym środowisku przebywać i co mogą zrobić aby je chronić. Kluczowe jest powiązanie edukacji ekologicznej z zagadnieniami dotyczącymi społeczeństwa, gospodarki i środowiska, gdzie te trzy obszary oddziałują na siebie wzajemnie. Warto pamiętać, że edukacja ekologiczna to koncepcja kształcenia i wychowania społeczeństwa w myśl zasady „myśleć globalnie – działać lokalnie”. Działanie każdego człowieka na szczeblu lokalnym wpływa na środowisko w ujęciu globalnym, a od nas samych zależy czy będzie się to odbywało z poszanowaniem otaczającej przyrody, czy zrozumiemy złożoność i współzależność wielu ekosystemów. Edukacja ekologiczna pozwala na skupienie się na relacji środowisko – człowiek. W celu wzmocnienia świadomości edukacji ekologicznej i aktywności obywatelskiej, młodzi ludzie zostaną zaangażowani w działania na rzecz ich otoczenia do poznawania przyrody w pobliżu szkoły, domu oraz w miejscach, w których przebywają najczęściej: parki, skwery, bulwary, lasy, trawniki.
2) Edukacja ekologiczna w szkole
Edukacja ekologiczna może być omawiana w szkole na wiele sposobów. Edukacja ekologiczna może całkowicie odmienić lekcje i zajęcia pozalekcyjne. Dążymy do tego, by szkoła stawała miejscem, które będzie budować postawę odpowiedzialności za przyrodę i da przykład całej społeczności szkolnej i lokalnej. Edukacja ekologiczna wzmocni funkcję wychowawczą szkoły – zachęci do eksplorowania najbliższej okolicy lub regionu, tym samym budując poczucie odpowiedzialności za nie, kształtując postawy solidarności i szacunku oraz podejmując aktywność społeczną. Edukacja ekologiczna ma różne oblicza, ważne aby brać w nich udział całą społecznością. Edukacja ekologiczna w szkole polegać będzie na realizacji zajęć i projektów młodzieżowych m.in. warsztatów, projektów i konferencji dotyczących ekologii i środowiska naturalnego, a także spotkań ze specjalistami. Edukacja ekologiczna sprawi, że szkoła będzie areną do rywalizacji klas w zakresie projektów młodzieżowych, ale i wspólnie pozwoli świętować międzynarodowe dni dotyczące środowiska przyrodniczego (takich jak Dzień Ziemi, Dzień Ochrony Środowiska), oraz czynnie brać udział w różnorakich festiwalach.
3) Edukacja ekologiczna kampania
Dobrze i skutecznie prowadzony projekt edukacji ekologicznej, poparty odpowiednią strategią i optymalnymi narzędziami gwarantuje zbudowanie i zrealizowanie skutecznej kampanii. Nasza firma oferuje szereg działań informacyjnych w obszarze edukacji ekologicznej, zarówno dla firm jak i dla samorządów. Cały czas się uczymy, ale wiemy jedno – jak dotrzeć z wiedzą o edukacji ekologicznej do społeczeństwa tak, by dla każdego było to zrozumiałe. Głęboko wierzymy i jesteśmy tego w stu procentach pewni, że proekologiczne uświadamianie lokalnych społeczności ma sens. Znając lokalne uwarunkowania można przygotować odpowiednią kampanię i akcję edukacyjną „szytą na miarę”. Przekazywane komunikaty o edukacji ekologicznej trafiają do wybranych grup docelowych. W edukacji ekologicznej kładziemy nacisk na narzędzia, na których pracujemy. Są to liczne prezentacje, konkursy i elementy małej infrastruktury, które mają za zadanie wspomagać proces kształtowania proekologicznych podstaw i ich utrwalania. Dzięki temu edukacja ekologiczna nie będzie stanowić zagadki.
4) Edukacja ekologiczna – zachowania
Celem edukacji ekologicznej jest kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne, przede wszystkim lokalne. Oznacza to z jednej strony pogłębienie wiedzy o środowisku i świadomości konsekwencji własnych czynów, a z drugiej strony wykształcenie prawidłowych nawyków. Myśląc o edukacji ekologicznej należy nastawić się na działanie nie tylko od święta np. na Dzień Ziemi, ale przede wszystkim na co dzień. Dlatego gdy mówimy o edukacji ekologicznej nie możemy zapominać, że zaczyna się od każdego z nas. W oferowanych działaniach proponuje się wdrożenie rozwiązań, które w najmniejszym stopniu będą oddziaływać na środowisko. Mamy tutaj na myśli zastosowanie papieru do recyklingu, serwowanie wody czy przekąsek w wielorazowych naczyniach, jak również promowanie „kranówki”, lub wodę filtrowaną zamiast butelkowanej wody. W edukacji ekologicznej nie możemy zapominać o oszczędności energii elektrycznej. Do działań edukacji ekologicznej należy również segregowanie odpadów komunalnych, a także wybieranie tych produktów, których opakowania nadają się do recyklingu. Edukacja ekologiczna ma sens, więc każdy z nas powinien działać proekologicznie, by zminimalizować ryzyko zanieczyszczeń środowiska.
5) Edukacja ekologiczna – władze samorządowe
Władze samorządowe w celu ochrony klimatu mogą podejmować działania z zakresu edukacji ekologicznej polegające na działaniach dotyczących gospodarki wodnej, zwiększenie nasadzeń drzew i krzewów, zastępowanie tradycyjnych trawników łąkami kwietnymi, propagowanie segregacji odpadów oraz edukacja gminna w tym zakresie. Aby sprawnie prowadzić edukację ekologiczną konieczne jest zapewnienie społeczności swobodnego dostępu do pojemników na odpady segregowane oraz miejsc, gdzie można oddać odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych lub zużyte sprzęty elektroniczne. W ramach edukacji ekologicznej trzeba również zapewnić Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, bądź też mobilne punkty. Właściwe segregowanie odpadów komunalnych jest jednym z elementów edukacji ekologicznej, a to pozwala zmniejszyć ilość odpadów na wysypiskach. Takie zachowanie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych. Edukacja ekologiczna nie byłaby możliwa bez realizacji Planu Gospodarki Nisko emisyjnej, który zawiera pozytywne działania z zakresu powietrza na terenie gminy. Gminy bardzo często uczestniczą w programach priorytetowych (programy wsparcia krajowego i unijnego), których celem jest poprawa jakości środowiska. W ramach edukacji ekologicznej gminy wychodzą z inicjatywami dotyczącymi np. organizowania dnia bez samochodu, czy wprowadzenia programu darmowej komunikacji miejskiej. Warto zaznaczyć, że w ramach edukacji ekologicznej gminy dokonują także wymiany taboru komunikacji miejskiej na zasilany alternatywnymi źródłami energii (napęd elektryczny lub hybrydowy), a także ograniczają ruch samochodów w centrach dużych miast.